• tencerenin dibindeki patlamamış yanık mısır tanesi

  2.
  zavallıdır, çöpe gider.
  2 ... deli cevatin saati
 • aniden gelen hunharca halay çekme isteği

  3.
  ya sarhoş, ya aşık, ya da depresyona girmek üzere olduğunuzun habercisidir.
  1 ... deli cevatin saati
 • babasıyla kahvehaneye gidip oralet içen çocuk

  21.
  Oğlan çocuğu olması muhtemeldir. Oralet "sen küçüksün, yerini bil" sembolüdür.
  1 ... deli cevatin saati
 • beşinci boyut salih in bilgiç gülümsemesi

  7.
  gece gündüz hayallerimizde yaşıyor.
  1 ... deli cevatin saati
 • beşinci boyut salih in bilgiç gülümsemesi

  5.
  çok tatlıdır. Olsa da yesek.

  Candan erçetin gülüşü benzetmesine çok güldüm.
  1 -1 ... deli cevatin saati
 • gece gece korkunç başlıkları hortlatmak

  3.
  Sözlük zevkimizin içine edendir. çok itici.
  2 ... deli cevatin saati
 • sokakta düğün rezaleti

  9.
  rezaletin dik alası. evlenmeye para bulan, salon tutmaya da bulur. kimse kimsenin dambır dumbur davul zurna sesini çekmek zorunda değil.
  2 -1 ... deli cevatin saati
 • zor zamanında yalnız kalmış insan

  6.
  insanların gerçek yüzlerini gördüğü için kimseye güvenmeyen insandır.
  2 ... deli cevatin saati
 • yay burcu erkeği

  688.
  Balık kadını olarak asla anlaşamadığım erkek türü. Fazla uçarı oluyorlar.
  3 ... deli cevatin saati
 • fadimenin dugununde halay basi

  8.
  hasta trabzonsporlu, karapapak insanı, cadının teki. bildiğin al karısı. çirkin desem çarpılırım ama, çok güzel. al karısı çirkin oluyormuş gerçi, neyse. Bak, al karısı dedim tam senin ilgi alanın. Yok lan, senden ayzıt olur. Hadi gene iyisin, kıyamadım.

  Boğa kadını bi de bu. ben balık kadınıyım ama iyi geçiniyor benimle. Balık erkeklerine acayip sinir oluyor ama. Gerçi sinir olmadığı pek kimse yok gibi. kainatla kavgası var hatunun.

  seviyoruz yine de, napalım. tatlı bela.
  2 -1 ... deli cevatin saati
 • yunanistan dendiğinde zihinde oluşan ilk imge

  219.
  Batı trakya türkleri. Çok zulüm gördüler ama dimdik ayaktalar. Bir bulgaristan türkü olarak bütün benliğimle soydaşlarımın yanındayım.
  2 -1 ... deli cevatin saati
 • boğa kadınları ile yay erkeklerini everelim

  5.
  mantıklı kampanya. boğa kadınlarını balık erkeklerinden uzak tutun da naparsanız yapın. anlaşamıyolar bence. balık kadını olarak destekliyorsam bi bildiğim vardır.
  1 ... deli cevatin saati
 • kurukahveci mehmet efendi ambleminin saçma olması

  8.
  Saçma olmasa da komik olduğu kesin. Değiştirmeliler.
  ... deli cevatin saati
 • balık burcu kadını

  736.
  Benim. ideal eşim yengeç erkeği imiş, hayırlısı.
  1 ... deli cevatin saati
 • ayfonu ilahlaştıran ergenler

  4.
  Justin bieber'a da tapan ergenlerdir. Ne oldu? Azalarak bitiyor. Bu da biter.
  ... deli cevatin saati
 • bayram yemeği önerileri

  7.
  Bayram yemeği önermenin şımarıklıkla ilgisini çözebilen beri gelsin.
  ... deli cevatin saati
 • bayram yemeği önerileri

  6.
  Mantı olsa fena olmaz aslında. sevmeyene rastlamadım.
  ... deli cevatin saati
 • cepnisi oguzu türkü kürdü lazi

  3.
  Çepniler oğuz'dur. Oğuzlar da türk'tür. Beyinsiz söylemi.
  ... deli cevatin saati
 • terekeme

  29.
  Safkan türklerdir. Ben aslen kırcaaliliyim. Yani bulgaristan türküyüm. Öz vatanında sığıntı olmanın ne demek olduğunu bilirim. Terekemeler yani karapapak türkleri, çoğunlukla türk milliyetçisi olurlar. Çok acı çekmiş insanlar kendi değerlerine daha bağlı oluyorlar. Burada da terekeme bir yazar arkadaşım var. çok sayıda terekeme tanıdım. Ortak özelliklerini yazayım:

  1. Nüktedandırlar. Bir terekeme ile konuşurken sıkılmazsınız, mutlaka güldürürler. Kendileri de gülerler. Çok neşeli, esprili ve mizahi yönleri gelişmiş insanlardır. Bunun altında yatan neden: üzüntülerini, borçalı'da toprak sahibiyken rus işgalinden sonra kars'ta ve civar illerde çektikleri seferberlik acılarını ve yoksulluklarının izlerini böyle silmeye çalışmalarıdır. Artık çoğu iyi durumdadır tabi ama türk soykırımlarının izleri kuşaktan kuşağa aktarılıyor.

  2. Çok sinirlendiklerinde "urus tohumu", "ermeni dölü" diye saydırırlar. Bunu faşizan bulanlara ise şunu söylüyorum: kimse kimseden durduk yere nefret etmez. Neden "papua yeni gine tohumu" demiyorlar diye düşünmek lazım. Çok işkence görmüşler, ahıska türkleri gibi. Ama asla ajitasyon yapmazlar, kahramanlıklarını anlatırlar. Bu da türk gururundandır.

  3. Dostluk, aile, aşk, akrabalık, çocuk ve hayvan sevgisi, doğaya saygı gibi güzel kavramlara çok değer veriyorlar. islam'ı en son kabul eden oğuzlardır ve şamanist gelenek ve karakterlerini sürdürüyorlar. Bir karapapak dostunuzsa, değerini bildiğiniz ve vefalı olduğunuz sürece dostunuzdur. Size aşıksa, yine aynısı geçerli. Aşkına sahip çıkar, yarı yolda bırakmaz. Pazara kadar değil, mezara kadardır yani.

  4. Türkiye'de eeennnn fazla ozan, aşık terekemelerden çıkar. Doğaçlama şiir söyleme yetenekleri had safhada ve genetiktir. Çok güzel lebdeğmez yaparlar. Duygularını öyle güzel ifade ederler ki, şaşar kalırsınız.

  5. Türklerden kız alırlar, türklere kız verirler. Çok değerli özellikleri olduğundan, kanlarını ve genlerini bozmak istemezler. Boy ayrımı yapmazlar, türk olmak yeterli.

  Ha bir de çok inatçılar. Açıksözlüler ve hazırcevap olduklarından "şrrraaaannnkkk" diye her şeyi söyleyebilirler.

  Dosta güven, düşmana korku verirler. Çok severim.
  9 ... deli cevatin saati
 • fadimenin dugununde halay basi

  4.
  --spoiler--

  Ömür takvimim bittiğinde, Türk ırkına layıkıyla hizmet etmiş bir Türkçü olarak Dursun ağabeyime kavuşmak için çalışacağım. Uğruna yaşadığım ve ölmek istediğim tek servetim Türklüğümden başka bir şey değil. Türkçülüğün kölesi olarak ruhumu teslim ettiğimde, Atsız Ata'nın ve O'nun "Hoş geldin kızım, kutlu olsun" diyecekleri anı sabırsızlıkla bekliyorum.

  --spoiler--

  Bir yazısında böyle demiş. Tam olarak böyle bir insandır. Vatanını milletini çok seven, milliyetçi bir insanım. Fakat bu boyutta türkçü değilim. Ama kendisine gıpta ediyorum. Onun yazılarındaki ve konuşmalarındaki kararlılık ve inanç beni çok etkiliyor.

  geçenlerde üniversitede bir işim olduğundan onun bulunduğu şehre gittim. malum, aynı üniversiteden mezun iki kız ne yapar? buluşup kaynatır elbette. buluştuk. yanına geldiğimde elinde "neşri tarihi" ile oturmuş sigara tüttürüyordu. inanamadım, normalde sigara içmezdi hatta dumanından rahatsız olurdu. okuduğu eser osmanlı'nın kuruluş safhasını (tarihçi deyimiyle neşet edişini dedi) anlatıyordu. ben antropolog olduğum için bu müzmin ırkçıyı biraz kızdırdım tabii "saf ırk yoktur, hangi ırktan olduğun nereden belli" geyiğiyle. neyse, sonra laf dönüp dolaşıp yazılarına geldi ve ben sanırım çok saçma bir soru yönelttim. diyalog aynen şu. bizimkine kısaca fadime diyeyim, trabzonsporlu hem. :)

  ben: yahu çok merak ettiğim bir şey var. yazılarındaki aytekin gerçekten yaşayan bir insan mı, yoksa hayalinde kurguladığın biri mi?
  fadime: (önce dumura uğruyor sonra kahkaha atıyor) hı? ne? ahahah manyak mıyım ben be? sen beni şizofren sanıyorsun galiba. aytekin bir insan değil, bir kurt adam. (daha beter gülüyor) nereden onun kurgu olduğu kanısına vardın?
  ben: sana çok benziyor çünkü. senin çok sevdiğin ruh adam'daki selim pusat'ın atsız'a benzemesi gibi, idealize edilmiş bir karakter diye düşündüm.
  fadime: kırk yıl düşünsem bu kadarını yaratamazdım. elbette gayet kanlı canlı bir insan. zaten etkileyici olan da birbirimize çok benziyor olmamız.
  ben: inanılır gibi değil. çok şanslısın. ben şimdiye kadar gerçekten bana benzeyen birini tanımadım. ben sandım ki sen erkek halini kurgulayıp ona bir isim verdin. peki aytekin'i karakter olarak düşünsen onu hangi oyuncu canlandırabilirdi?
  fadime: (gururlu ve mutlu bir ifade var yüzünde) tanrı kurgulamış bizi, bu mükemmelliğin nedeni de o. ben esasen bir roman yazdığımda ana karakterlerden biri olarak, hiç abartmadan aytekin'i olduğu gibi yazmayı düşünüyorum. senaryo olursa da, aytekin'i aytekin'den başka kimsenin canlandırmasını istemem. kimse ona yakışmaz çünkü. tabii beni de yine ben canlandırırım. kimse bizi tam olarak yansıtamaz.

  çok sevimliydi bunları söylerken. insanın kendisinin ve sevdiklerinin değerini tam olarak bilmesi güzel şey. ufak tefek bıcırık bir kız bu aslında. çok güzel bir kalbi var. Çok şeker, çok hoş bir hemcinsimsin, normalde hasetimden çatlamam gerek. Ama ben sadece imreniyor ve saygı duyuyorum sana.
  3 -2 ... deli cevatin saati
 • yeni şeyler getiriyorum